Wrocławskie zoo i Afrykarium

Wrocławskie zoo i Afrykarium

Mieszczące się w stolicy Dolnego Śląska zoo to najstarszy w Polsce obiekt tego rodzaju. Od lat cieszy się olbrzymim zainteresowaniem turystów z kraju oraz zagranicy. Jego sława dodatkowo wzrosła w 2014 roku, gdy ukończono prace nad unikalnym na skalę światową kompleksem o nazwie Afrykarium. Od maja 2020 roku można ponownie odwiedzać oba obiekty (na nowych zasadach), z czego chętnie korzysta coraz więcej osób.

Wrocławskie zoo kiedyś i dziś

Najstarszy polski ogród zoologiczny powstał w 1865 roku, zajmując wtedy kilkanaście hektarów. W latach 50. XX wieku zwiększył swoje rozmiary ponad dwukrotnie, a dziś zajmuje około 33 ha. Przez kilka dekad Polacy mieli możliwość poznawania obyczajów mieszkańców ogrodu za sprawą programu „Z kamerą wśród zwierząt”, prowadzonego przez małżeństwo Gucwińskich.

Dzisiaj Zoo Wrocław to nie tylko miejsce, w którym można zobaczyć egzotyczne zwierzęta, ale i organizacja aktywnie zaangażowana w ratowanie oraz ochronę zagrożonych gatunków. W ciągu kilku ostatnich lat wybudowano nowe wybiegi, w tym dla nosorożców, niedźwiedzi brunatnych, pand małych i gibonów. Pojawiły się bardzo rzadkie okazy, takie jak manaty oraz okapi. Aktualnie w obiekcie żyje 14 tysięcy zwierząt będących przedstawicielami ponad 1,1 tysiąca gatunków.

Niesamowite atrakcje Afrykarium

Jeżeli chodzi o Afrykarium, zaciekawienie odwiedzających budzi już sama nazwa, łącząca w sobie dwa słowa: Afryka i akwarium. Główna koncepcja kompleksu opiera się na prezentacji różnorodnych ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Składa się na nie m.in. olbrzymi zbiornik (o pojemności miliona litrów wody!) z rafą koralową. Można w nim zobaczyć ponad 60 gatunków kolorowych ryb żyjących w Morzu Czerwonym. Goście Afrykarium mają też szansę podziwiania ekosystemu Afryki Wschodniej z hipopotamami nilowymi, kolonią golców oraz mrównikami. Przechodząc dalej, ujrzą akwaria z rybami z jezior Wielkich Rowów Afrykańskich (Malawi i Tanganiki) oraz egzotyczne dikdiki, czyli jedne z najmniejszych antylop świata.

Tłumy chętnych kierują się do Kanału Mozambickiego, gdzie znajduje się 18-metrowy przezroczysty tunel. Można z niego obserwować płaszczki, rekiny, żółwia zielonego oraz masę innych gatunków ryb. Kolejna strefa budząca fascynację turystów to Wybrzeże Szkieletów, obszar zamieszkały przez tońce (pingwiny przylądkowe), kotiki afrykańskie, mureny i meduzy czy inne ciekawe okazy, takie jak np. majestatyczna skrzydlica. Ostatni ekosystem pochodzi z dżungli nad rzeką Kongo. Odwiedzający zobaczą w nim krokodyle, manaty (zwane syrenami) oraz wiele gatunków ptactwa.

Na terenie kompleksu znajduje się również sklep z pamiątkami oraz restauracja bistro.

Zapraszamy do egzotycznego Wrocławia

Na turystów planujących wybrać się do stolicy Dolnego Śląska czeka rozbudowana baza noclegowa. Polecamy zwłaszcza przytulne i kameralne apartamenty we Wrocławiu, znajdujące się w niewielkiej odległości od atrakcji oraz przystanków komunikacji miejskiej. Znakomita lokalizacja zapewnia łatwy dostęp do wszystkich istotnych punktów na liście miejsc do zobaczenia.