Wrocławski zabytkowy ratusz

Wrocławski zabytkowy ratusz

Ratusz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków we Wrocławiu. Zdobi on centralną część rynku, a jego niezwykła architektura co roku przyciąga tysiące turystów z Polski i zagranicy, którzy pragną zobaczyć go na własne oczy. Doceniany jest również przez mieszkańców Wrocławia, którzy chętnie spędzają swój wolny czas spacerując po rynku i podziwiając ten niezwykły budynek.

Styl ratusza

Ze względu na swoje charakterystyczne cechy bryłę ratusza wrocławskiego zalicza się do stylu gotyckiego. Świadczy o tym między innymi strzelista forma budynku, a także okna o ostrych łukach. Styl ten sprawia, że ratusz wydaje się wznosić ku górze i pomimo swoich imponujących rozmiarów jest smukłymi eleganckim budynkiem. Bardzo ważny element ratusza wrocławskiego to znajdujący się po wschodniej stronie elewacji zegar astronomiczny. Umożliwia on pokazywanie czasu i zjawisk astronomicznych, takich jak względne położenie Słońca, księżyca oraz planet układu słonecznego.

Historia budynku

Według historycznych źródeł początki wrocławskiego ratusza sięgają nawet końca XIII wieku. O tamtej pory ratusz był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Ostatnia renowacja miała miejsce na początku XXI wieku. Obecnie ratusz nie przechodzi żadnych przeróbek, a miasto dba o to, by zachować jego zabytkowy charakter.

Mieszkanie w pobliżu ratusza — czy to możliwe?

Chociaż na wrocławskim rynku prym wiodą lokale gastronomiczne lub usługowe, to można znaleźć tam także apartamenty i hostele. Turyści z Polski, ale też z zagranicy chętnie okresowo wynajmują mieszkania w okolicach rynku, aby na co dzień mieć możliwość podziwiania piękna wrocławskiego centrum. Na naszej stronie internetowej również mogą Państwo znaleźć oferty na krótkoterminowy wynajem mieszkań w rynku.

Okolice ratusza — kiedy warto tam przyjechać?

Wrocławski rynek może być atrakcyjny turystycznie przez cały rok. Osoby ceniące sobie spokojny wypoczynek oraz zwiedzanie miasta, w czasie, gdy turystów nie jest bardzo dużo, z pewnością powinny wybrać się do Wrocławia podczas miesięcy wiosennych lub jesiennych. Latem turystów przybywa dużo więcej, a przestrzeń rynku wypełniają również ogródki restauracji. Pod koniec listopada na wrocławskim rynku organizowany jest jarmark bożonarodzeniowy, który przyciąga swoja świąteczną atmosferą mnóstwo osób.

Dlaczego warto zatrzymać się w okolicach ratusza?

Apartamenty w centrum Wrocławia, a zwłaszcza te znajdujące się bezpośrednio w rynku to prawdziwa gratka dla turystów. Ogromnym plusem mieszkania w tych okolicach jest to, że wszystkie najważniejsze zabytki znajdują się bardzo blisko. Dzięki temu nie trzeba korzystać z zatłoczonych autobusów czy tramwajów. Osoby lubiące imprezować również docenią tę część miasta, ponieważ właśnie w niej znajdują się najpopularniejsze kluby i puby. Po skończonej imprezie bez trudu można dotrzeć do swojego apartamentu, by odpocząć przed kolejnym dniem. Centralna część Wrocławia posiada także bogatą ofertę gastronomiczną, bez trudu znajdziemy tu lokale serwujące potrawy z całego świata.