Apartament a aparthotel - różnice i podobieństwa

Różnice i podobieństwa między wynajmem apartamentu a aparthotelu

Rozpoczynając poszukiwania miejsca noclegowego, mamy do wyboru kilka różnych opcji. Bardziej budżetowe wyjazdy wiążą się zazwyczaj z wynajmem pokoju w hostelu lub niedrogiej kwatery. Apartamenty i aparthotele to rozwiązania dla osób ceniących wygodne, gustownie urządzone wnętrza, których nie trzeba dzielić z innymi gośćmi.

Czym jest apartament a czym aparthotel?

Apartament to rodzaj luksusowego, samowystarczalnego mieszkania przeznaczonego na terminowy wynajem. Tego typu nieruchomości znajdują się zwykle w atrakcyjnej lokalizacji, najczęściej w centrach dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław Apartamenty mogą funkcjonować zarówno jako samodzielne przestrzenie do wynajęcia (mieszkanie w kamienicy), jak i być częścią większego kompleksu, np. hoteli czy pensjonatów. Decydują się na nie najczęściej osoby pragnące wypocząć w dogodnych warunkach i z dala od ciekawskich spojrzeń innych ludzi.

Aparthotel jest z kolei miejscem, w którym można wynająć wybrany apartament na określony czas. Chociaż w polskim prawie określenie „aparthotel” nie funkcjonuje, coraz częściej bywa używane w mowie potocznej. Apartamenty w aparthotelach prezentują się zwykle bardzo podobnie do tych funkcjonujących samodzielnie, jednak podstawową różnicą jest to, że budynek (lub jego przeważająca część) został przeznaczony pod wynajem mieszkań na doby. W związku z tym będą w nim mieszkać wyłącznie osoby, które opłaciły swój pobyt.

Najważniejsze różnice

Główną różnicą pomiędzy wynajmem apartamentu i przestrzeni w aparthotelu jest to, że w tym drugim na pewno znajduje się przynajmniej kilka osobnych mieszkań. Oznacza to, że jadąc wraz z grupą znajomych czy liczną rodziną, łatwiej jest zatrzymać się właśnie w aparthotelu, gdzie w tym samym budynku można zarezerwować dwa lub trzy lokale. Oczywiście, istnieją apartamenty mieszczące więcej gości, jednak nie zapewniają one takiej intymności jak osobne kwatery.

Drugą istotną różnicą jest otoczenie. W aparthotelu znajdują się wyłącznie osoby wynajmujące oraz obsługa, co może dawać większe poczucie bezpieczeństwa u gości. Natomiast apartament może być usytuowany w różnych budynkach, zamieszkiwanych przez regularnych lokatorów. Dla wielu osób może to być z kolei plus, zwłaszcza jeśli pragną wtopić się w codzienne życie mieszkańców miasta.

Podobieństwa

Apartamenty w aparthotelach i samodzielne apartamenty przeważnie znacząco się od siebie nie różnią. Obie formy zakwaterowania cechuje wysokie podobieństwo pod względem jakości czy typów mieszkań. Ich klasa różni się wyłącznie ze względu na dostawcę usług noclegowych. W zależności od preferencji mogą być one przeznaczone do wynajmu dla pojedynczych osób, par, jak również mniejszych czy większych grup.

Apartamenty w centrum Wrocławia oraz w innych miastach mogą funkcjonować jako samodzielne mieszkania lub części większych aparthoteli. Bez względu na to, na jaką opcję się zdecydujemy, najważniejsze jest, aby zadbać o swój komfort i dobre samopoczucie, gdyż bez tego trudno mówić o udanym pobycie.