Najcudowniejsze wrocławskie parki

Najcudowniejsze wrocławskie parki

Wrocław to jedno z najbardziej zielonych miast Polski. Na jego terenie znajdziemy 44 parki i rozległe tereny zielone, gdzie można odpocząć na łonie natury.

Park Szczytnicki – gwiazda wrocławskich parków

Mówiąc o wrocławskich parkach, w pierwszej kolejności trzeba wymienić najstarszy, powstały w XVIII w. Park Szczytnicki. Należy do największych obiektów tego rodzaju w mieście (ok. 100 hektarów), do tego od lat cieszy się dużą popularnością zarówno wśród wrocławian, jak i turystów. Rośnie w nim 350 gatunków drzew z kilku kontynentów i mieszka 70 gatunków ptaków, kuny, lisy oraz wiele innych zwierząt. Zainteresowanie odwiedzających to zasługa różnorodności parku pod względem przyrodniczym, a także jego lokalizacji. W sąsiedztwie mieści się Hala Stulecia, Pawilon Czterech Kopuł oraz Pergola z Fontanną Multimedialną, ponadto niedaleko rozciąga się Ogród Zoologiczny ze słynnym Afrykarium.
Olbrzymią atrakcję Parku Szczytnickiego stanowi przynależący do niego Ogród Japoński. Kusi spacerowiczów romantycznym klimatem, zabudową w stylu japońskim oraz stawem, nad którym przerzucono liczne kładki.

Park Południowy – ulubione miejsce relaksu wrocławian

Mieszkańcy Krzyków oraz sąsiednich dzielnic lubią spędzać czas w Parku Południowym, mającym od 1995 roku status zabytku przyrody. W przeciwieństwie do pozostałych wrocławskich parków został zaprojektowany i utworzony od podstaw, a nie dzięki adaptacji terenów zielonych. Na ok. 25 hektarach rozmieszczono place zabaw (m.in. ze specjalnym torem przeszkód dla najmłodszych), są tu też wyznaczone obszary do gry w badmintona i boule, znanej pod nazwą pétanque.
Park Południowy to urokliwe miejsce ze ścieżkami spacerowymi, polanami oraz tarasem widokowym Landsberga, z którego można podziwiać centralny punkt terenu – staw. Wokół zbiornika rosną cypryśniki błotne, choiny kanadyjskie, tulipanowce amerykańskie oraz dorodne platany.

Park Staromiejski – idealny na city break

W odległości kilkuset metrów od Ratusza rozciąga się malowniczy Park Staromiejski, godny uwagi m.in. z powodu pomnika Amora na Pegazie i francuskiej karuzeli. Od zatłoczonych ulic oddziela go kute ogrodzenie, a w środku można zobaczyć m.in. dużą klatkę z ptakami, scenę Wrocławskiego Teatru Lalek, wyjątkowy plac zabaw, wyłożony dla bezpieczeństwa gumową nawierzchnią oraz wspomnianą klasyczną karuzelę, uwielbianą przez dzieci.
Park Staromiejski nie jest może zbyt okazały, ale warto go poznać podczas wycieczki, zwłaszcza gdy mamy mało czasu na zwiedzanie. Łatwo tu dotrzeć, prócz tego park znajduje się kilka kroków od jednego z największych deptaków Wrocławia – ulicy Świdnickiej.

Wrocławskie parki – zielone płuca miasta

To zaledwie ułamek ciekawych miejsc, w których znajdziemy wytchnienie i ciszę pośród zieleni. Pod tym kątem Wrocław ma ogromną przewagę nad wieloma polskimi ośrodkami, przez co nie dziwi, że tak chętnie odwiedzają go turyści. Dobrze przed przyjazdem poznać bazę noclegową i sprawdzić, jakie udogodnienia zapewniają nasze apartamenty we Wrocławiu. Historyczna stolica Dolnego Śląska oferuje mnóstwo atrakcji, dlatego najlepiej spędzić w niej przynajmniej kilka dni.