Klimatyczne dzielnice Wrocławia

Klimatyczne dzielnice Wrocławia – gdzie się warto wybrać?

Wrocław to jedno z najpiękniejszych polskich miast. Pełen zabytkowych kamienic i kościołów, obfitujący w tereny zielone, należy do ośrodków cieszących się olbrzymim zainteresowaniem turystów. Wiele osób przyjeżdża tu specjalnie, aby poznać najbardziej klimatyczne dzielnice historycznej stolicy Dolnego Śląska i przekonać się, czym każdego roku urzeka tysiące zwiedzających.

Ostrów Tumski – najstarsza część Wrocławia

Po przyjeździe do Wrocławia warto się udać do jego starej części, Ostrowa Tumskiego. Niegdyś podlegał władzy kościelnej, dziś to rejon popularny wśród turystów i mieszkańców. Szczególnie lubią go zakochane pary, spacerujące niespiesznie pomiędzy wysepkami czy obwieszonym kłódkami Moście Tumskim.
Ostrów Tumski jest przepiękny po zmroku, gdy oświetlają go uliczne latarnie. Z kolei w dzień zachwyca Katedrą św. Jana Chrzciciela oraz innymi zabytkami, takimi jak XIII-wieczna Kolegiata Świętego Krzyża, Pałac Arcybiskupi czy kościół św. Bartłomieja. Wzrok zwiedzających przyciąga również Brama Kluskowa, rozciągnięta między kościołem św. Idziego i Domem Kapituły. Wiąże się z nią kilka intrygujących legend.

Dzielnica Czterech Świątyń – mistyczny obszar w sercu miasta

Kolejny rejon Wrocławia nie zalicza się do dzielnic w urbanistycznym znaczeniu tego słowa, mimo iż jego nazwa może to sugerować. Dzielnica Czterech Wyznań, Czterech Świątyń, znana też jako Dzielnica Wzajemnego Szacunku to zlokalizowany w sąsiedztwie rynku unikat. Ograniczają go ulice św. Antoniego, Pawła Włodkowica, św. Mikołaja oraz Kazimierza Wielkiego. Na stosunkowo niewielkim metrażu (w odległości ok. 300 metrów) znajdziemy wyjątkowe zabytki architektury sakralnej: ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej, synagogę Pod Białym Bocianem, rzymskokatolicki kościół św. Antoniego z Padwy oraz prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy.
Świątynie połączono ścieżką kulturową, a cały teren został uznany za pomnik historii i wpisany do rejestru zabytków. W 2012 roku u styku ulic św. Antoniego i Kazimierza Wielkiego odsłonięto rzeźbę o nazwie Kryształowa Planeta. Szybko stała się kolejnym symbolem Dzielnicy i dziś turyści chętnie robią sobie przy niej zdjęcia.

Nadodrze – wrocławska bohema

Ostatni rejon to Nadodrze, które w przeszłości nie należało do zbyt bezpiecznych obszarów, za to obecnie coraz chętniej odwiedzają je miłośnicy sztuki nowoczesnej i kawiarenek z duszą. Miasto dostrzegło potencjał dzielnicy i tym sposobem powstał projekt Artystyczne Nadodrze. Nie brak tu śladów działalności aktywistów kulturalnych, odbywają się liczne kiermasze, maratony, wystawy i warsztaty. Spacerując brukowanymi uliczkami, miniemy wiele galerii sztuki.
Ze starej części do Nadodrza dostaniemy się jednym z mostów, by na miejscu przekonać się, jak kreatywni są lokalni artyści. Tę dzielnicę koniecznie powinna poznać każda osoba kochająca zakątki sprawiające wrażenie, jakby czas się w nich zatrzymał.

Magiczny Wrocław

Wrocław ze swoimi terenami rekreacyjnymi, pubami, restauracjami i galeriami skradł serce niejednego turysty. Wiele osób odwiedza go regularnie, pragnąc znów poczuć niepowtarzalny klimat ośrodka. Warto zaplanować dłuższy pobyt, a wcześniej sprawdzić noclegi w centrum Wrocławia. Rozsądnym rozwiązaniem będzie rezerwacja miejsca, szczególnie w sezonie, gdy z różnych stron Polski przyjeżdżają tysiące turystów chcących zobaczyć wszystkie ciekawe punkty na turystycznej mapie miasta.