Czynniki wpływające na koszt noclegu

Jakie czynniki wpływają na ceny noclegu w sezonie i poza sezonem?

Na koszt noclegów wpływa szereg czynników, z których za najważniejszy należy uznać pory roku. Podczas wakacji letnich, ferii zimowych czy w trakcie świąt hotele oraz apartamenty na wynajem cieszą się wyjątkową popularnością wśród turystów, co pociąga za sobą wzrost cen. Zdarza się jednak, zwłaszcza w dużych miastach lub miejscowościach atrakcyjnych pod względem turystycznym, że ceny noclegów znacznie rosną nawet w sezonie niskim. Tendencja wzrostowa w miesiącach, które teoretycznie nie są najlepszym czasem na organizację wycieczek najczęściej ma chwilowy charakter. Koszt noclegów zwiększa się na przestrzeni kilku dni, by następnie wrócić do normy odpowiedniej dla danej pory roku. Jakie czynniki mogą być przyczyną takiego zjawiska i w jaki sposób można się na nie przygotować, by nie ponieść niespodziewanie wyższych wydatków związanych z noclegiem?

Wydarzenia masowe a rezerwacja noclegu

Główną przyczyną wzrostu cen noclegów w sezonie niskim są różnego rodzaju wydarzenia masowe. Jeśli wybieramy się na koncert popularnego wokalisty albo chcemy uczestniczyć w meczu z udziałem polskiej reprezentacji, warto pomyśleć o rezerwacji noclegu jak najwcześniej. Szukanie ofert last minute w tym przypadku nie jest dobrym pomysłem, ponieważ dostępność noclegów w okresie poprzedzającym wydarzenie może być bardzo niska. Najczęściej tego typu eventy przyciągają do danego miasta turystów z całej Polski, a nawet innych krajów. Zazwyczaj więc noclegi zostają wykupione już na kilka miesięcy przed planowanym wydarzeniem. Co ważne, dużym zainteresowaniem cieszą się wówczas nie tylko hotele i apartamenty w najlepszych lokalizacjach, ale również kwatery znajdujące się w większej odległości od obiektu, w którym odbędzie się impreza. Apartamenty do wynajęcia we Wrocławiu i w pozostałych miastach będących gospodarzami spotkań sportowych i muzycznych zapełnione są gośćmi rezerwującymi pokoje na kilka dni, natomiast po koncercie, meczu lub innym evencie ceny oraz dostępność noclegów wracają do normy.

Dostępność i koszt noclegów podczas weekendów

W miastach znanych ze swoich walorów turystycznych można spodziewać się odwiedzin turystów niemal o każdej porze roku, jednak w sezonie niskim największą popularność zyskują weekendy i pojedyncze dni wolne (np. Narodowe Święto Niepodległości, długi weekend majowy). W tych okresach ceny noclegów również mogą wzrosnąć, chociaż znalezienie wolnego miejsca nie powinno być tak trudne jak w przypadku jednodniowych wydarzeń masowych. Niemniej jednak apartamenty we Wrocławiu oraz w pozostałych miejscowościach chętnie wybieranych przez turystów jako cel krótkich wycieczek warto zarezerwować zaraz po zaplanowaniu wyjazdu. Im wcześniej rozpoczniemy poszukiwania noclegu, tym większe będą nasze szanse na znalezienie pokoju w dobrej lokalizacji i korzystnej cenie. Należy też mieć na uwadze, że zwykle najchętniej wybieranymi przez turystów apartamentami są kwatery dwuosobowe, w związku z czym dostępność tego typu noclegów może szybko spadać niezależnie od pory roku.