Hala Stulecia – Obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO

Hala Stulecia – Obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO

Osoby planujące wycieczkę turystyczną po Wrocławiu koniecznie powinny udać się na zwiedzanie Hali Stulecia. Nie bez powodu obiekt ten jest nazywany Perłą Wrocławskiego Modernizmu. To duża, charakterystyczna konstrukcja, w której mogą pomieścić się setki wystawców oraz zwiedzających. Od kilkunastu lat stanowi ona obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto zagłębić się w historię Hali Stulecia, a także prześledzić najbardziej istotne wydarzenia oraz uroczystości, które w ciągu wieku odbywały się na jej terenie.

Powstanie Hali Stulecia i jej dalsze losy

Hala Stulecia została zaprojektowana przez architekta oraz miejskiego radcę budowlanego Maxa Berga i wzniesiona w latach 1911-1913 jako odpowiedź na potrzebę stworzenia stałego obszaru rekreacyjno-wystawienniczego. Do budowy użyto materiałów najwyższej jakości: specjalnego cementu do produkcji betonu z cementowni Silesia, granitu strzegomskiego, drewna żelazowego z Australii, a także przetestowanej pod kątem łamliwości stali walcowanej. Projekt został określony mianem wizjonerskiego – w momencie ukończenia budowy kopuła Hali Stulecia o rozpiętości 65 m była największą na świecie.

Otwarcie Hali Stulecia oraz jej Terenów Wystawowych odbyło się 20 maja 1913 roku. Towarzyszył mu występ ponad sześćsetosobowego chóru. W jej wnętrzu zorganizowano Wystawę Stulecia upamiętniającą setną rocznicę pokonania Napoleona pod Lipskiem. Podczas niej zaprezentowano historię i dorobek kulturalny Śląska, ukazując epokę i życie codzienne w okresie wojen napoleońskich.

Wśród kolejnych ważnych historycznie wydarzeń w Hali Stulecia warto wymienić Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju (1948 r.). Wzięło w nim udział około 400 pisarzy, artystów oraz naukowców z 46 różnych krajów, m.in. Pablo Picasso, Zofia Nałkowska czy Michaił Szołochow. Kongres organizowano równolegle z Wystawą Ziem Odzyskanych – ogromną ekspozycją ukazującą sukcesy władz na terytoriach odzyskanych po II Wojnie Światowej.

Nie sposób nie wspomnieć znamienitych osobistości, które gościły w Hali Stulecia. 31 maja 1997 roku podczas Szóstej Pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w obiekcie zjawił się Jan Paweł II. Powitało go wówczas dziesięć tysięcy wiernych z ponad 70 krajów. Z kolei we wrześniu 2010 roku Halę Stulecia odwiedził przywódca Tybetu i dalajlama, Jego Świątobliwość XIV Tenzing Gjatso. Wygłosił w niej wykład, którego słuchaczami było blisko 5 tysięcy osób.

Wpisanie Hali Stulecia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wychowania, Nauki i Kultury (w skrócie UNESCO) w 2006 roku wpisała Halę Stulecia na Listę światowego Dziedzictwa. Tym samym budowla uzupełniła listę 14 podobnych wpisów obejmujących 28 miejsc w Polsce. Od tamtej pory w obiekcie przeprowadzono liczne prace remontowe przywracające mu dawną świetność. To kolejny powód dla turystów wynajmujących apartamenty we Wrocławiu, by w swoim planie zwiedzania uwzględnili Halę Stulecia.