co warto zobaczyć we Wrocławiu

Co warto zobaczyć we Wrocławiu i kiedy?

Wiele osób, planując weekendowy wyjazd czy dłuższą podróż, nie uwzględnia tego, w jakim okresie najlepiej zwiedzać interesujące miejsca. Wrocław jest miastem zachwycającym wieloma zabytkami oraz atrakcjami, które można zobaczyć przez cały rok, jednak warto zastanowić się, kiedy najlepiej wybrać się do stolicy Dolnego Śląska i cieszyć się jego niepowtarzalnym klimatem.

Szukając ciekawej alternatywy dla hotelu w centrum miasta, warto sprawdzić hostele we Wrocławiu. Wiele z nich wyróżnia się wysokim standardem, konkurencyjną ceną i doskonałą lokalizacją.

Miejsca, które trzeba zobaczyć

Będąc we Wrocławiu po raz pierwszy, nie sposób pominąć serca miasta, czyli Rynku. Gmach ratusza oraz Sukiennice to piękne budynki łączące elementy gotyku i renesansu, którą docenią nie tylko miłośnicy architektury. Wewnątrz znajduje się m.in. Muzeum Sztuki Mieszczańskiej – miejsce z pewnością zasługujące na uwzględnienie w planie zwiedzania. Rynek otaczają urocze mieszczańskie kamienice, na parterze których mieszczą się restauracje i kawiarnie.

Niedaleko serca Wrocławia znajduje się Ostrów Tumski, czyli najstarsza część miasta. Jest to doskonałe miejsce na spacer, podczas którego można cieszyć się panoramą Wrocławia z wieży widokowej gotyckiej katedry św. Jana Chrzciciela, a także przejść się słynnym miłosnym mostem Tumskim, ozdobionym kłódkami symbolizującymi miłość zakochanych par.

Niezależnie od pory roku te dwa miejsca będą zachwycać niepowtarzalnym klimatem, jednak wyjątkowa atmosfera panuje tu w szczególności zimą, gdy na Rynku rozpoczyna się Jarmark Bożonarodzeniowy, a biały puch przykrywa okoliczne budynki. Okres wiosenny lub letni również jest doskonałym czasem na zwiedzanie – przyjemna pogoda pozwala skorzystać m.in. z wodnych atrakcji Odry, takich jak rejs statkiem czy kajaki.

Warto jednak uwzględnić temperaturę za oknem wybierając się do Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. Obiekt jest co prawda dostępny dla turystów przez cały rok bez wyjątków, jednak zwiedzanie w trakcie zimy czy później jesieni może okazać się problematyczne – pogoda nie sprzyja długim spacerom, a żeby zobaczyć wszystkie atrakcje zoo, najlepiej zarezerwować sobie cały dzień.

W pobliżu zoo ciekawą atrakcją jest Hala Stulecia, która znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Monumentalny budynek otacza piękna pergola oraz nowoczesna fontanna multimedialna. Regularnie organizowane są wodne pokazy wrocławskiej fontanny przy akompaniamencie muzycznym, któremu towarzyszą multimedialne animacje. Do kompleksu przynależy również Pawilon Czterech Kopuł, mieszczący Muzeum Sztuki Współczesnej. Tuż obok powstał Ogród Japoński – świetna atrakcja stanowiąca namiastkę kultury Dalekiego Wschodu. Co ważne, obiekt jest dostępny dla turystów jedynie od 1 kwietnia do 31 października.

Tani nocleg w sercu miasta

Wybierając się do stolicy Dolnego Śląska, należy pomyśleć także o zakwaterowaniu. Noclegi w centrum Wrocławia wcale nie muszą być drogie. Wystarczy sprawdzić ofertę hosteli, które zapewniają komfortowy wypoczynek w atrakcyjnej cenie.