Ciekawostki o wrocławskich mostach

Ciekawostki o wrocławskich mostach

Wrocław nie bez przyczyny określa się mianem Wenecji Północy. Miasto słynie z licznych mostów rozlokowanych nie tylko nad samą Odrą, ale również na jej dopływach (np. Oławie, Ślęzie, Widawie, Olszówce). Jakie tajemnice skrywają i co sprawia, że budzą tak ogromne emocje?

Ile mostów jest we Wrocławiu?

Pytanie to bywa przedmiotem żartów wśród lokalnej społeczności, bo nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To jedna z ciekawostek o wrocławskich mostach. Szacuje się, że na terenie gminy mieści się ponad 100 takich budowli. Ich dokładna liczba jest trudna do określenia. Wynika to z faktu, że o ile kładki nad główną rzeką można łatwo oszacować, to trakty komunikacyjne nad rowami melioracyjnymi, kanałami, niewielkimi zbiornikami wodnymi są trudniejsze do identyfikacji. Co więcej, specjaliści nie są zgodni co do ich klasyfikacji. Do spornych kwestii należy m.in. sposób postrzegania elementów architektury składających się z kilku części, jak np. Mosty Warszawskie. Niektórzy traktują je jako trzy, a inni uważają, że stanowią one jedną całość.

Najstarszy most w mieście to…

Tym razem nikt nie ma wątpliwości – do najstarszych elementów przeprawy przez Odrę należy Most Piaskowy. Wybudowano go w XVI wieku. Obiekt stanowił niegdyś ważny punt dla kupców. W jego obrębie krzyżowały się szlaki handlowe. Prowadził również do kościoła NMP na Wyspie Piaskowej. Choć początkowa budowla była stworzona z drewna, w 1861 r. – na skutek częstych zniszczeń – zdecydowano o konieczności postawienia konstrukcji z żelaza. Obecnie most znajduje się na liście dolnośląskich zabytków.

Wyjątkowe miejsce dla zakochanych

Most Tumski przez lata był miejscem granicznym pomiędzy Wyspą Piaskową a Ostrowem Tumskim. Stalowy trakt wielokrotnie poddawano remontom. Jego długość wynosi przeszło 50 m. Jeszcze niedawno pary wieszały na konstrukcji budowli kłódki symbolizujące ich miłość. Aktualnie jednak zwyczaj ten nie funkcjonuje z powodu trwającej renowacji obiektu. Według zapowiedzi Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta zakochani będą musieli zrezygnować z wyrażania uczuć w ten sposób przez 10 kolejnych lat, ponieważ tyle trwa gwarancja głównego wykonawcy na przeprowadzone tam prace.

Największy most żelbetowy na świecie

Most Rędziński, zajmujący powierzchnię 70 tys. m kw., zachwyca pasjonatów miejskiej infrastruktury. Jego długość wynosi 612 m, a wysokość – 122 m. Obiekt na obwodnicy autostrady A8 musi być bardzo wytrzymały, ponieważ codziennie porusza się tam ponad 20 tys. pojazdów. Konstrukcję, w kształcie litery „H”, zawieszono na ponad 120-metrowym pylonie. Warto podkreślić, że każda z dwóch jezdni została podwieszona osobno. To innowacyjne rozwiązanie, gdyż dotąd tego typu części montowano w całości. Prace nad projektem trwały wiele lat. Nic dziwnego, stworzenie tak imponującej przeprawy wymaga zaangażowania – budowla waży około 30 ton.

W mieście są jeszcze inne mosty zasługujące na zainteresowanie. Aby zobaczyć przynajmniej część z nich, polecamy zatrzymać się tam na dłużej i zarezerwować apartamenty w centrum Wrocławia.